BYTE Challenge

Vývoj aplikace pro informatické soutěže

  • Byte challenge

Pro německou organizaci Gesellschaft für Informatik e.V. jsme připravili registrační a přihlašovací rozhraní pro jejich projekt BYTE Challenge, což je německý celostátní portál s IT kurzy a soutěžemi pro žáky a studenty.

Aims

  • Vyvinout přihlašovací aplikaci dle prototypů.
  • Umožnit předat údržbu aplikace do rukou klienta.

Results

  • Přihlašování tříd, žáků, schvalování učitely a rodiči, napojení na Moodle.
  • Nulový "vendor-lock".

Jak jsme toho dosáhli?

Nejdříve jsme si na úvodních konzultacích nad prototypem aplikace přesně ujasnili požadovanou funkcionaltu.

Klient si chtěl být jistý, že správu aplikace bude moci převzít jiný programátor. Proto jsme se domluvili na použití jednoho z nejpoužívanějších PHP frameworků Symfony, udělili klientovi přístup do našeho Git repozitáře a aplikaci nastavili na spouštění na serveru klienta.

Aplikaci jsme dokončili v termínu a dále ji rozšiřujeme dle požadavků a přání klienta.

Stefan BYTE

Stefan HildebrandBYTE challenge, Gesellschaft für Informatik eV

For the growth of BYTE Challenge in 2022, we needed a custom-tailored web application which respects all the existing interfaces and is easily extendable and maintainable. We chose NetMagnet s.r.o. in a comprehensive search for web development companies as they show the deepest understanding of our wishes right from the first contact, are very flexible with the frameworks and interfaces and have the best understanding of software security of all candidates. As a result, we've got a beautiful, data privacy conformant web app, for very fair pricing, in astonishingly fast development cycles. Not only shows the web page a lot of love, attention to the details and is very beautiful. We also went through the database schema with all its foreign keys, built-in checks and extremely clear structure. I think, I have never seen such a well-tailored database structure. Also, we are very thankful that you went the whole design process together with us, thinking through all the processes and reshaping them until they all now are easily understandable and simple to follow as a user. NetMagnet really makes us "Ready for the future"!

Další reference

ZOOCO

LovecPokladu.cz

Chcete také takový web? Dejte vědět, popovídáme si..